Żydowski Nowy Rok


My nasz Nowy Rok witać będziemy za ponad 90 dni, a Żydzi już za chwilę. Ich Nowy Rok (Rosz ha-Szana, Rosz Haszana, Rosh Hashanah, Święto Trąbek, hebr. ראש השנה) rozpoczyna się o zachodzie słońca, 28 września 2011 roku. Święto to trwać będzie przez dwa dni, aż do zmierzchu 30 września. W tym roku rozpoczyna się 5772 rok według kalendarza żydowskiego.

Żydowski Nowy Rok (Rosz Haszana) rozpoczyna się 163 dni po święcie Paschy. Pierwszego dnia miesiąca Tishrei (1 Tishrei). następującym po ostatnim dniu miesiąca Elul (29 Elul).

Żydowski Nowy Rok, a kalendarz gregoriański

Ponieważ kalendarz żydowski oparty jest na cyklu księżycowym, a, używany przez nas, kalendarz gregoriański na cyklu słonecznym, kalendarze te nie pokrywają się i święta żydowskie wypadają w różnych terminach kalendarza gregoriańskiego. (Podobnie jak nasza Wielkanoc,  której data zależna jest od pierwszej wiosennej pełni księżyca). Najwcześniej żydowski Nowy Rok wypaść może w dniu 5 września (tak na przykład było w 1899 roku), najpóźniej zaś 5 października (tak było w 1967 roku). W przyszłym roku, 5773. żydowski rok rozpocznie się 16 września 2012. Święto Rosz Haszana potrwa do zmroku 18 września 2012.

Święto Trąbek

Żydowski Nowy Rok znany jest także pod nazwą ‚Święto Trąbek’, a to z tego powodu, że w tych dniach, w czasie modłów, rozlega się głos trąb wykonanych najczęściej z baranich lub koźlich rogów (szofar lub shofar). Ten zwyczaj przypomina m.in. przekazanie Mojżeszowi przykazań, kiedy to także słyszano dźwięki rogu na górze Synaj.

Żydowski Sylwester, czyli wigilia Nowego Roku

Żydzi obchodzą także rodzaj naszego Sylwestra, czyli wigilę Nowego Roku – Erev Rosh Hashanah. Święto to ma miejsce 29 miesiąca Elul ale jego charakter jest raczej podniosły i skupia się na modłach w Synagogach. Jednym ze zwyczajów tego dnia, praktykowanych przez ortodoksyjnych Żydów, jest Hatarat Nedarim, czyli unieważnienie przyrzeczeń. Zwyczaj ten ma na celu rozpoczęcie Nowego Roku bez piętna niespełnionych obietnic.

Zobacz także: Chiński Nowy Rok

Tagi:


 

Ostatnio dodane oferty


Sylwester Z Grzegorzem Halamą We Wrocławiu
Wrocław Stadion Wrocław Sala VIP

Sylwester 2018/19 W Złotym Psie We Wrocławiu
Wrocław Restauracja & Browar Złoty Pies

5 Dniowy Pobyt Z Imprezą Sylwestrową
Trzcianka Pensjonat January

ENERGETYCZNY BAL SYLWESTROWY Z RADIEM WAWA
Wrocław Hotel Restauracja GEM

Sylwester Gdynia Oksywie- Restauracja Cassino
Gdynia Oksywie Restauracja Cassino

BAL SYLWESTROWY 2018 W Legnicy
Legnica Klub Nauczyciela

Sylwester W Górach - Pobyt + Bal W Sudetach!
Stronie Śląskie Willa Diana

Pobyt Oraz Bal Sylwestrowy 2018/19 Głuchołazy
Głuchołazy Club Imperium Głuchołazy

MAZURY. Dom Nad Jeziorem Dla Grupy 14-20 Osób
Dziaduszyn Willa nad jeziorem k. Wegorzewa

Sylwester 2018/2019 Nad Jeziorem Dymno
Dymin Ośrodek Wczasowy BOBO

Komentarze są wyłączone.